YAPI DENETİM FATURASI GİDER YAZILABİLİR Mİ- Ahmet Esen

 

Ahmet ESEN

 

Fahri Hesap Uzmanı

        Gelirler Eski Genel Müdürü

 

 (15 Kasım  2011  tarihli Maliye Postası Dergisinde  yayımlanan yazının bir bölümüdür )

 

 

YAPI DENETİM FATURASI GİDER YAZILABİLİR Mİ

 

1- Bu Soru Çok Soruluyor.

 

Yapı denetim faturası, arsa sahibi adına kesilir, zira inşaat ruhsatı arsa sahibi adına çıkarılır. Halbuki bir çok bina müteahhitler tarafından yapılır ve arsası da daire karşılığı temin edilir.

 

İnşaatı müteahhit bile yapsa, yapılan inşaat tek başına tapuya gayrimenkul olarak tescil edilemez ve arsanın mütemmim çüz’ü niteliği taşır.

 

Bu nedenle tapu işlemlerine ait her türlü masraflar ile yapı denetim faturası arsa sahibi adına düzenlenir. Buna rağmen ödemeler müteahhit tarafından yapılır, zira arsa sahibi genelde arsasını daire karşılığı verir ve hiç bir masrafı üstlenmez.

 

Müteahhit yaptığı ödemeleri gider yazmak ister ancak belgeleri arsa sahibi adına düzenlendiği için gider yazamaz. Bu halde şöyle bir çözüm yapılmalıdır.

 

2- Sözleşme Yapılması.

 

Arsa sahibi ile müteahhit işe başlamadan önce aralarında bir sözleşme yapmalı ve sözleşmeye, inşaatla ilgili tüm giderlerin müteahhit tarafından karşılanacağı yolunda şart konulmalıdır.

 

Sözleşmeler VUK’a göre faturalar gibi geçerli bir belge sayılır ve bu belgeye göre yapılan ödemeler giderleştirilebilir. (GVK md. 40/3, VUK md.242)

Önemli Not: Yapı denetim için yapılan masrafların müteahhit tarafından sözleşme yapılsa dahi gider yazılamayacağına ilişkin özelgeler vardır.

 

Bu yazının tamamı Maliye Postası Dergisi'nin 15 Kasım  2011  tarihli sayısında yayımlanmıştır. Yazının tamamını ve Vergi, SGK, İş, Ticaret Mevzuatı ile ilgili güncel konularda uygulamaya yönelik bunun gibi diğer makaleleri düzenli olarak takip etmek, ücretsiz danışmanlık hizmetimizden yararlanmak için siz de abonemiz olun.

 

Abonemiz Olmak İçin Tıklayın.

Bu konuda şöyle yol izledim.
Yüklenici ( Müteahhit) arsa dan küçük oranda olsa pay alır Tapu da hissesi geçince oldu arsa sahibi. Bu uygulama ile yapı denetim kanunu madde 1 e çözüm oldu

Yeni yorum gönder

Doğrulama
 
Image CAPTCHA
Resimde görüntülenen harf veya rakamları giriniz.